Merhabalar,

Daha önce bir kaç soruda da bu konudan bahsedilmiş fakat oradaki açıklamalarlaki talimatlarla denediğimde bir sonuca ulaşamadım eğer nerede hata yaptığımı söyleyip düzeltebilirseniz çok sevinirim.

Öncelikle youtube'u engellemek için ip range lerini araştırdım yaklaşık 19 adet ip bloğunu ağ nesnelerinden tanımladım. Daha sonra bir kural oluşturup herhangi bir yerden bu iplere gidilmemesi için deny seçeneği seçip politikayı kurup kaydettim fakat herhangi bir değişim olmadı sitelere girişte.

Öncelikle bazı yerlerde labris proxy ayarlarından bahsedilmiş ben böyle bir ayar yapmadım açıkçası nasıl yapacağımı da bulamadım kuralın işlememesi bu yüzden mi kaynaklanıyor acaba ? Yine bir şekilde bu kuralı işletebilsem bile tor, zenmate gibi proxy programlarıyla bu aşılabilir mi ve aşılırsa bunu nasıl önleyebilirim. Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

soruldu 27 Mar '15, 09:56

jus's gravatar image

jus
16114
kabul oranı: 0%

Hocam;

Youtube'in IP range ile uğraşmayın. Google'e ait IP aralıkları olduğu için engellemeniz çok zor. Uygulama Kontrolü ile rahatlıkla engelleyebilirsiniz.

LMC'den --> Güvenlik Duvarı --> Uygulamalar --> Kullanıcı Tanımlı'ya sağ tıklayın (Yeni Uygulama Grubu Ekle), Çıkan uygulamalardan "youtube" olanları seçin ve sağ tarafa atın. Kendinize bu nesneyi oluşturun. Daha sonra FW'da Kaynak =LAN Hedef=Any Uygulamalar = Oluşturduğunuz Nesne diğerleri Any biçimde bırakın. En Son, Kur --> Kaydet --> Politika Kur yapın.

Ysakladığınızı göreceksiniz.

kalıcı link

yanıtlandı 27 Mar '15, 10:52

mkarahan's gravatar image

mkarahan
10114
kabul oranı: 2%

düzenlendi 27 Mar '15, 10:54

Pardon, yasaklamak için, işlem olarak DENY seçmeniz lazım.

(27 Mar '15, 10:55) mkarahan

Merhaba;

Cevap yazabilmek için öcelikle aşağıdaki komutla sürüm bilginizi belirtir misiniz?

cat /etc/labris-version

kalıcı link

yanıtlandı 27 Mar '15, 10:09

mkarahan
10114

ssh'de cat komutunu kullanamadım ama normal arayüzde

Labris Sürümü: 3.1.1-1.master olarak geçiyor.

LMC de 3.1.1-0414

kalıcı link

yanıtlandı 27 Mar '15, 10:44

jus's gravatar image

jus
16114

alt text

kalıcı link

yanıtlandı 27 Mar '15, 10:53

mkarahan
10114

düzenlendi 27 Mar '15, 10:57

Evet aslında haklınız soruyu sorduktan sonra aynısını nat politikaya ekledikten sonra youtube ve google'a sertifika hatası vermeye başlamıştı fakat o kuralları silip şu an sizin dediğiniz gibi uygulamayı çalıştırdım youtube'un açılması biraz sürüyor eskisine göre ama yinede açılıyor sanırım yeni ip'ler almış oralardan girmek için bir süre bekliyor.

Yine de yardımlarınız için teşekkür ederim, bu tip siteler için böyle bir kısayolun olduğundan haberim yoktu.

kalıcı link

yanıtlandı 27 Mar '15, 11:08

jus's gravatar image

jus
16114

Youtube bahsettiğiniz şekilde engellenebiliyor ben de tarafınızdan destek alarak bahsettiğiniz şekilde uygulamalardan seçerek engellemiştim.Fakat bu şekilde engellenen siteler loglarda görünmüyor farkettiniz mi? Örnek verecek olursak:Bir iç ip ile 1 defa youtube,4 defa farklı siteye giriş yapıyorum.Bu ipnin girdiği siteleri raporladığımda youtube'ye girmemiş görünüyor diğer 4 site raporda yer alıyor. Aynı şekilde bu ipyi anlık olarak izlediğimiz zaman da youtube harici girdiği siteleri gösteriyor fakat youtube'a girse dahi göstermiyor. Not:Labris destek paketi kapsamında tarafınızca güncellenmişti sanırım son sürümde şu an.

kalıcı link

yanıtlandı 14 Tem '15, 17:32

nigde51's gravatar image

nigde51
11112

UYGULAMALARDAN YAPTIĞIMIZ HALDE FACEBOOK ENGELLENDİ AMA YOUTUBE YİNE ERİŞİM VAR. NAPICAZ FİKRİ OLAN VARMI.

kalıcı link

yanıtlandı 06 Nis '16, 12:55

ms%C3%B6z%C3%BCer's gravatar image

msözüer
11112

Merhaba; Uygulama Kontrolü ile engellendiği halde, erişim var ise, o makinadaki VPN/Proxy yazılımlarını kullanıp-kullanmadığını kontrol etmek lazım. Bu tür bir eklenti kullanarak erişim sağlıyor ise, Güvenlik Duvarı-Uygulama Kontrolü ile eklentileri yasaklamak gerekir.

kalıcı link

yanıtlandı 06 Nis '16, 13:55

mkarahan
10114

Yanıtınız
önizlemeyi aç/kapat

Soruyu takip edin

E-posta ile:

Giriş yaptığınızda buradaki tüm güncellemelere abone olabileceksiniz

RSS ile:

Yanıt

Cevaplar ve Yorumlar

Markdown Temelleri

• *italic* or _italic_
  • **bold** veya __bold__
  • link:[metin](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt metin](/path/img.jpg "başlık")
  • numaralanmış liste 1. Foo 2. Bar
  • to add a line break simply add two spaces to where you would like the new line to be.
  • temel HTML tagları desteklenmektedir

Soru etiketleri:

×16
×2
×1

soru soruldu: 27 Mar '15, 09:56

soru görüntülendi: 11,759 kere

son güncellenen: 06 Nis '16, 13:55